Eskişehir Tanıtım

Hareketli sosyal hayatı, zengin kültürü, genç nüfusu, tertemiz caddeleri,850 bin civarı Eskişehir Nüfusu, kaplıcaları, Porsuk Çayı ve yeşilliği ile insanı büyüleyen, uygar bir yaşam denince akla gelen şehir Bilecik, Bolu, Ankara, Konya, Afyon, Kütahya ile komşudur. Türkiye’nin en gelişmiş ve çağdaş şehirlerinden biri olan Eskişehir tipik bir Cumhuriyet şehridir. Eskişehir’in Tarihi geçmişi M.Ö.3000 yılına kadar dayandığı için Eskişehir ismi verilmiştir.Eskişehir tarihi boyunca Hitit, Friya, Lidya, Pers, Makedonya, Selevkos, Galat, Bergama, Roma, Bizans,Selçuklu, Osmanlı hakimiyetine ev sahipliği yapmıştır. Nüfusunun bir kısmı Balkan ülkelerinden Romanya, eski Yugoslavya, Arnavutluk, Bulgaristan, Rusya Krım ve Ukrayna gibi ülkelerden gelen göçmenlerden oluşur.Eskişehir caddeleri, evleriyle adeta nostaljik Avrupa görüntüsünü yansıtıyor. Mesire alanlarının geniş olması size sevdiklerinizle birlikte piknik tatili yapma imkanı veriyor. Kaplıcaların termal turizmin gelişmesine temel oluşturduğu Eskişehir’de birçok renkli damlataşları olan mağaraları gezebilirsiniz. Her açıdan birçok yeniliklere imza atan Eskişehir halk arasında öğrenci şehri olarak bilinir. Eskişehir’de gezilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

PORSUK ÇAYI & ADALAR :  Eskişehir denince akla ilk gelen ve şehirle özdeşleşen bu nehiri isterseniz teknelerle gezebilirsiniz, isterseniz nehrin etrafındaki park, köprü ve mekanlar da  keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Önemli yerleşim birimi olan Adalar ve Porsuk Çayı,Eskişehir’de gezilecek yerler listenizde ilk sıraya koyabilirsiniz.

ODUNPAZARI EVLERİ:  Yeniden restore edilen evleriyle  Eskişehrin en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı görenleri tarihi serüven yaşatır.Eskişehir’in tarihine şahitlik eden Odunpazarı Evleri, Eskişehir’de görülecek yerler listenizde olabilir.

KURŞUNLU CAMİİ VE KÜLLİYESİ:  16. Asırdan beri Eskişehir Tarihinde bulunan Kurşunlu Camii ve külliyesi günümüzde müze olarak da kullanılıyor.Eskişehir’in tarihi yerleri arasında önemli yer tutan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir’in gezilecek yerlerine koyabilirsiniz.

SAZOVA PARKI: Masal Şatosu ve Korsan Gemisi ile ilgi gören Sazova Parkı, Eskişehir’de mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir.

ATLIHAN ÇARŞISI:  İçinde yöresel eşya satan dükkan eskiden han olarak kullanılmış şimdi ise  El Sanatlar Çarşısı olarak kullanılıyor. Eskişehir’in görülecek yerleri listenizde bulunmasında fayda var.

KENTPARK:  İçinde yapay plaj ve yüzme havuzları bulunan kafede dinlenebilir, kafe ve restorantlarda keyifle Eskişehir’in yöresel yemeklerinin tadına varabilirsiniz.

ESKİŞEHİR BALMUMU HEYKEL MÜZESi:  Sporculardan, politikacılara kadar bir çok ünlünün balmumu heykeli olan bu müze Eskişehir’in popüler yerlerinden biridir.

ESKİŞEHİR ETİ SUALTI DÜNYASI:  Sazova Parkında bulunan bu sualtı dünyası dünyanın birçok yerinden getirilen deniz canlıları sergilenen görülmesi gereken yerdir.Eskişehir’in görülecek yerlerinden bir başkasıda Eskişehir Eti Sualtı Dünyasıdır.

LÜLETAŞ MÜZESİ:  Girişi ücretsiz olan bu müze Türkiye’nin ilk lületaşı müzesidir. Kapıları ziyaretçilerine her zaman açıktır.Eskişehir’in gezilecek yerleri listenizde bulunmasında fayda var.

HAMAMYOLU CADDESİ:  15 hamamın bulunduğu bu caddede hamam keyfi yapabilir bunun yanısıra günlük alışverişlerinizi de yapabilirsiniz.Eskişehir’in doğal güzelliklerine örnek olan bölge Eskişehir ziyaretinizde güzel bir gezi noktası olabilir.

ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ:  Ahi şeyhi, İslam ilahiyatçısı olan Şeyh Edebali’nin Eskişehir’deki türbes bbirçok turistler tarafından tercih edilen Eskişehir’in tarihi yerlerinden biridir.

NASREDDİN HOCA EVİ:   Kültürümüzün önemli değerlerimizden Nasreddin Hoca’nın evi Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi Hortu beldesinde bulunuyor.Eskişehir tatilinizde görmeniz gereken yerlerden biridir.

SEYYİT BATTAL GAZİ TÜRBESİ:  Türk tarihinin önemli kişilerinden olan Battal Gazi adına yapılan bu türbe Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde yer alır.Eskişehir tarihinin önemli bir eseri olan Battal Gazi Türbesi, Eskişehir’de gezilecek yerler listenizde bulunabilir.

YUNUS EMRE TÜRBESİ:  Sarıköy bölgesinde yer alan ünlü halk kahramanlarından Yunus Emre’nin Türbesi çok insanın ziyaret ettiği yerlerden biridir.Eskişehir tarihi mekanları listenize koymanızı tavsiye ederiz.

MİDAS ANITI:  Frigler dönemine ait en önemli eserlerden biri olan bu anıt önemli Eskişehir tarihi eserlerinden biridir. Bu anıtın yanısıra Eskişehir’in gezilecek yerleri arasında Areyastis Anıtı, Gerdekkaya Mezaorı, Doğanlı Kaya, Yapıldak Asar Kale ve diğer yapıları elinde bulunduran ve Frig’lerin Dini Metropolü olarak geçen Yazılıkaya’yı da sayabiliriz.

Eskişehir’de Konaklama

Eskişehir doğal güzellikleri,tarihi dokusu,coğrafi konumu ile Türkiye’nin güzel şehirlerinden bir tanesidir.Eskişehirde konaklama için farklı alternatifler bulabileceksiniz.Eskişehir Tatiliniz’de Eskişehir Otelleri, pansiyonları ve farklı konaklama mekanlarını bütçenize uygun şartlarla bulabilirsiniz.Eskişehir ziyaretinizde Eskişehir Büyükşehir Öğretmenevi ve A.S.O. olarak sizlere hizmet vermekteyiz.

Eskişehir’e Ulaşım

Eskişehir’e karayolu, havayolu, demiryolu ile ulaşım mümkündür. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi büyük şehirlerden bir çok otobüs firmalarının düzenlediği günlük seferler vardır. Diğer şehirlerden de Eskişehir’e ulaşmak oldukça kolaydır. Demiryolu ulaşımında da Eskişehir merkezde kalır. Buraya Ankara’dan ve İstanbul’dan hızlı ve keyifli bir tren yolculuğu geçirebilirsiniz.Eskişehir’de havalimanı bulunmamaktadır. Havayolu ile ulaşmak isteyenler, Ankara Esenboğa Havalimanı’nı kullanabilirler.